Praha zelené město

Praha zelené město
Praha je město plné přírody

úterý 6. května 2014

Recenze knihy "Magická Praha QR průvodce"


Michaela Kudláčková

Magická Praha QR průvodce

Vydala Metafora, spol. s. r.o., v Praze roku 2014

První vydání

Autorku tohoto nevšedního průvodce Michaelu Kudláčkovou si mnozí pamatují jako hvězdu mnoha dětských filmů z osmdesátých let, především se proslavila v roli Barči Hrdinové v televizním seriálu „My všichni školou povinní“. Dnes je šéfredaktorkou dámského magazínu www.popelky.cz , zabývá se astrologií a je vyhledávanou kartářkou.  Napsala knihu „Jak se modlí čarodějky“ a humornou příručku, jak vychovávat děti podle znamení „ Neslibujte pannám hady“.

Není proto možná až takovým překvapením, že vytvořila unikátního strašidelného průvodce po Praze s podtitulem „S nejmodernější technikou po nejtajemnějších zákoutích staré Prahy“. Zajímavou formou zde svůj vztah k nadpřirozeným jevům rozvíjí v popisu magických míst  s jejich velmi neobvyklými obyvateli v originální kombinaci s moderní technikou – čtečkou QR kódů. Kniha se skládá ze samostatných krátkých článků, takže pokud si čtenář nějaké konkrétní pražské strašidlo oblíbí a chtěl by ho blíže poznat, tak má k dispozici v zápatí článku vždy dva QR kódy. První umožní strašidlo přesně lokalizovat na mapě, abychom se nemuseli příliš zdržovat jeho hledáním, a druhý nás zavede do fotogalerie.Michaela Kudláčková dokázala v útlém průvodci vtipnou a nevtíravou formou představit starobylá zákoutí i s jejich obyvateli. Popisované bytosti, můžeme s průvodcem v ruce obvykle na stanovených místech potkat, někdy si s nimi i promluvit, případně nás autorka upozorní na nebezpečí při setkání s jednotlivými strašidly a jak se přitom máme chovat. Knížka nám umožní projít si, nejlépe v hodinách v průvodci k tomu určených, místa, kterými jsme prošli už tisíckrát. O těchto lokalitách si myslíme, že tu buď není vůbec nic zajímavého, anebo že už to tam dokonale známe. Takže co bychom tam znovu chodili? Autorka nás ale záhy přesvědčí o opaku.  Důvěrně známé kostely, náměstí a domy, ale i místa ve dne přecpaná turisty, nám znovu, ale tentokrát trochu jinak, otevírají svou náruč a zvou nás, abychom pochytili i jejich mystickou duši, za což Michaele Kudláčkové patří můj největší dík a budu se určitě těšit na její další knížku podobného zaměření. Průvodce dokáže přitáhnout všechny čtenáře ve věkovém rozpětí od 0 do 100 let, kteří se rádi trochu bojí a mají rádi historickou Prahu. Vzít si ho sebou do batůžku  mohou jak celé rodiny s dětmi pro jejich potěšení, tak party kamarádů pro pobavení anebo romanticky zamilované dvojice pro větší vzájemný prožitek z večerní procházky.

Co mě osobně pohladilo na srdci, byl i fakt, že mi autorka v jiné verzi umožnila se znovu setkat, s mými oblíbenými strašidly z mé kdysi dávno milované knížky „Pražské legendy“ od Františka Langera, kterou jsem mnohokrát četl a i později často prolistovával. V ní se vyskytovaly velmi sympatické nadpřirozené postavy staré Prahy, které jejím obyvatelům rády pomáhaly. Mezi nimi byli i vodníci pan Jindřich, pan Pivoda a pan Josef.  K mé obrovské radosti jsem se s nimi setkal i v průvodci Michaely Kudláčkové, což „pravdivost jejich existence“ pro mě jen potvrdilo. Zároveň mě to podnítilo k hlubšímu a podrobnějšímu seznamování s dalšími strašidelnými postavami spjatými se zšeřelými pražskými uličkami.

Pouze mně trochu zklamal QR kód na fotogalerii, kde většinou nebylo o mnoho víc k vidění než přímo v publikaci. Na druhou stranu, ale umožňuje pracovat s fotografiemi i v elektronické podobě. Možná by příště bylo dobré ověřit i faktografii, kdy například na fotografii s popiskem  Liliová ulice je ve skutečnosti ulice Řetězová. To jsou ale jen malé drobnosti, jako celek je malý průvodce velmi pečlivě zpracován.

Závěrem bych rád zmínil, že průvodce magickou Prahou Michaely Kudláčkové předčil má očekávání v záplavě titulů s pražskou tematikou.  Při jeho čtení jsem se nechal unášet atmosférou vyprávěných příběhů a najde si určitě své místo v knihovničce mých nejoblíbenějších titulů, tak abych po něm mohl, v případě špatné nálady, kdykoliv v budoucnu okamžitě šáhnout do nejbližší poličky.

Vydavatelství METAFORA děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit zde. 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat