Praha zelené město

Praha zelené město
Praha je město plné přírody

neděle 2. března 2014

Zvířecí hřbitov

Vchod do zvířecího hřbitova najdeme hned naproti Ústavnímu hřbitovu (viz mapka u článku Hřbitov chovanců Ústavu pro choromyslné). Tento nevšední hřbitov byl založen Pavlem Lukášem v roce 1998 pod názvem Zahrada přátel nejvěrnějších a domácí zvířata se tady pohřbívala až do konce roku 2006. V té době byla  kapacita malého hřbitova vyčerpána a další pohřbívání zastavily nevyřešené  problémy s pozemkem a navíc přímo rozhodnutí Úřadu městské části Praha 8 z důvodu nesplnění hygienických požadavků. Ze hřbitova se stal pietní park. 
 
 

Od roku 2007 se o hřbitov stará Občanské sdružení pietního parku Draháň. Na hřbitově o rozloze více než půl hektaru je více než  2000 hrobečků. V prostřední části hřbitůvku je hromadný hrob pro laboratorní pokusná zvířata a pro zvířata, která neprožila šťastný život.


Je vidět, že se majitelé o malé hroby starají s láskou


Hroby vypadají jako malé zahrádkyI zvířátka mají vánoceZvláštností tohoto hřbitova je, že na každém hrobečku roste okrasná dřevina, kterou si majitel hrobu sám vybírá. Původně byl totiž pozemek v územním plánu označen jako parková plocha, kdy se počítalo s jejím opětným začleněním do přírody. A tak podle rozhodnutí magistrátu hroby nesměly mít  náhrobní kameny, ty nahradila neobvyklá sbírka opadavých i neopadavých dřevin.Kromě obvyklých okrasných dřevin tu roste i množství exotických stromků jako třeba korkovník, ale i taková botanická zvláštnost jako čínská metasekvoje, zvaná vodní jedle. Je vlastně živoucí fosilií, neboť se předpokládalo, že vyhynula už před 70 milióny let a byla známá jen jako zkamenělina. Čínská metasekvoje ale může dosáhnout výšky 35-50 metrů, což si na tomto hřbitově s miniaturními hroby neumím představit. Nejen Čína je zde zastoupena, najdeme tu i japonskou jedli, která překvapí modrými šiškami, kanadskou palmu nebo olivovníky. A samozřejmě vrby a spoustu různých druhů cypřišů, tújí, okrasných smrků a miniaturních borovic. Pietní park je proto jako miniaturní arboretum častým cílem nejen školních tříd při výuce botaniky, ale i široké veřejnosti .

 
Hlavní ulička

Náhrobky jako u lidí

Hroby se často upravují podle toho, co měl dotyčný nebožtík rád, v jednom hrobě jsou zakopány tenisové míčky, jinde je kus kamene, na který zemřelý pejsek chodil vykonávat svoji potřebu.

 Nejen psi jsou zde pochováni


Někteří nebožtíci jsou zdaleka4 komentáře:

 1. Děkuji za vycházku pro zvířecím hřbitově, nikdy jsem tam nebyla a ani nepůjdu - protože bych to tam obrečela, já se znám :-) Je škoda, že už skončil svou činnost...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivano, já u toho brečím, jen to čtu... :-)

   Vymazat
 2. Zvířecí hřbitov vypadá moc krásně, chci tam jít jen tak zavzpomínat na našeho modrého kocourka, i když tam hrobeček nemá..

  OdpovědětVymazat
 3. Se zvířaty má člověk žít v míru a vážit si jich.

  OdpovědětVymazat