Praha zelené město

Praha zelené město
Praha je město plné přírody

čtvrtek 6. června 2013

Václavské náměstí

Václavské náměstí, původně Koňský trh, založený již se vznikem Nového města, je v Praze centrem nejstřednějším, vlastně jediný pražský bulvár 750 metrů dlouhý, se stromořadím  a širokými chodníky vydlážděnými pražskými (terminus technicus) kostkami sestavenými do mozaik. Je to střed pražského obchodního, zábavního, společenského a politického života, a také shromaždiště obyvatel při důležitých historických událostech. Nemá příliš cenu na stránkách "Prahy neznámé" popisovat Václavské náměstí, ale zaměřil jsem se na detaily zajímavých budov, interiéry budov a pasáže, prostě zvláštnosti, okolo který často chodíme, ale nevšimneme si jich.
  
Jednou z nepřehlédnutelných dominant Václavského náměstí je komplex tří multifunkčních domů, tvořících nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Tento soubor byl vystavěn v letech 1912 - 16 podle návrhů významného architekta období secese a kubismu Emila Králíčka. Ten projektoval pod hlavičkou stavební firmy Matěje Blechy, proto také trvalo delší dobu než mu byly připsány jeho realizace (buď se uváděl autor neznámý anebo byla jeho tvorba připisována jiným architektům).  Tento komplex je často uváděn pod jménem Šupichovy domy. Tato stavba se vyznačuje směsicí geometrické moderny s  prvky kubismu, které můžeme vypozorovat na výrazných průčelích objektu. Kontrastním se potom stává řešení dvorních průčelí, jež jsou velmi střídmá. Střídají se tu partie z režného zdiva s plochami z drsné omítky s jemným geometrickým dekorem. Zvenčí působí budovy až brutalistním dojmem a máme pocit, že by tyto budovy mohly být klidně postaveny v tehdejší době v New Yorku. Uvnitř bloku nalezneme rozsáhlý systém pasáží, ať už pasáž Rokoko inklinující ke geometrické moderně, zejména svými zastřešujícími prosklenými kupolemi, nebo pasáž Lucerna postavenou ještě v již odcházející secesi.

Detail hlavice

 
Detail ornamentu 

Elegantní pasáž Rokoko
 
 
Kopule v pasáži Rokoko
 
Vstup do kina Lucerna ve stejnojmenné pasáži
 
Centrální dvorana v pasáži Lucerna
 
Secesní šperk Václavského náměstí - hotel Evropa, dříve Grandhotel Šroubek


Detail světlonošů


Vstup
 
Secesní kavárna patří v Praze k nejhezčím, prý posloužila i jako vzor pro interiéry Titaniku, ale to jsem nenašel doložené....

Plzeňská restaurace v suterénu


 Další secesní hotelový skvost - rodinný hotel Meran 
 
 
 Krásné mozaiky a štuková výzdoba

Na Václavském Náměstí  zůstalo zachováno i několik barokních domů
 
 
Hotel Jalta byl postaven v roce 1958 podle projektu Antonína Tenzera ve stylu pozdního socialistického realismu s vlivem funkcionalismu. Socialistický realismus ve své pozdní fázi již pro dekor nepoužívá socialistickou symboliku, ale vkusné geometrické tvary. Jedná se o velmi zdařilou budovu v kvalitním provedení. Unikátem je i vlastní protiatomový kryt, tajně skryt ve 2.suterénu se silnými stěnami, které by měly zabránit průniku radioaktivnímu záření.
 
 

 
 Dominantou vstupní haly je elegantní schodiště

 
Intimní zákoutí na konci vstupní haly

Uhádnete co je na příští fotografii? .......odpověď je na konci článku

Na konci 19. století se Nové Město stalo centrem rozvíjející se Prahy. Ale založením středověké nemohlo svými ulicemi stačit potřebám moderní metropole a nárokům na vzrůstající obchodní síť. Proto vznikl pražský fenomén - obchodní pasáže. Ty umožnily vznik nových obchodů, restaurací, kaváren a zábavních podniků bez  nároku na další uliční prostor.

Pasáž Jalta 


I vedlejší Palác Knih má charakter pasáže

Pasáž Světozor známá svou zmrzlinou


Na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice je nápadný dům. Na tomto místě stával původně starobylý dům s pivovarem, jež nechal zbourat architekt Antonín Wiehl,  který byl paradoxně funkcionářem mnoha památkových institucí. Náhradou ovšem nechal postavit v letech 1895 - 96 jeden z nejhezčích domů české novorenesance s bohatou žánrovou malbou Mikoláše Aleše a Josefa Fanty, která představuje cyklus života bohatého obchodníka. Antonín Wiehl dům odkázal České akademii pro vědy, slovesnost a umění.
 
 


 

 

 Italská pojišťovna Assecurazioni Generali si nechala postavit v roce 1896 reprezentační palác v novobarokním stylu podle projektu architektů Bedřicha Ohmanna a Osvalda Polívky. Pojišťovna zde sídlila do 2.světové války.

Pro Prahu typické - rušný bulvár.......
 

........a hned za rohem  jiný svět - klidná, k odpočinku lákající Františkánská zahrada s vyhlídkou na chrám Panny Marie Sněžné a komplex bývalého františkánského kláštera. Kostel Panny Marie Sněžné byl založen římským císařem a českým králem Karlem IV. v roce 1347 jako chrám určený ke korunovacím. Kostel měl být větší než samotný chrám sv.Víta, dlouhý 100 m s výškou lodi 40 metrů. Husitské války však realizaci smělého projektu přerušily a podařilo se realizovat pouze presbytář. I jeho rozměry nám však dokážou naznačit, jak velkolepý měl kostel být......a  tichý novoměstský malebný dvorek s pavlačemi jen pár metrů od rušné tepny

 


Stačí se na chvíli zastavit i přímo na rušném Václavském náměstí a spatříme třeba tento krásný portál se secesními ornamenty.
 
 Odpověď na otázku k obrázku Hotel Jalta: schodiště v obytné části hotelu 


 
 

3 komentáře:

 1. Super blog i záběry, díky za to. Jen škoda toho foťáku - třeba vitráž ve světozoru je úžasná (a ten timestamp by asi taky mohl pryč :) ).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Jedná se o jeden ze starších příspěvků, u nových je jiný foťák a bez timestampu:) Když vyjde čas dojde možná časem i k vylepšení těch starších :)

   Vymazat
  2. Jj, pak jsem se k tomu prokousal :) Asi se neshodneme v názorech na regulaci výstavby atp., ale blog máte fakt povedený. Díky.

   Vymazat