Praha zelené město

Praha zelené město
Praha je město plné přírody

pátek 8. listopadu 2013

Třebonice

Třebonice jsou čtvrtí na samotné hranici Prahy. Od souvislé zástavby jsou oddělené rozlehlými polemi, i když zástavba se už "od Prahy" pomalu přibližuje. V tomto prostoru má vzniknout Západní Město. Ale to je pořád ještě hudba dosti vzdálené budoucnosti, tak se pojďme společně pokochat (zatím) nenarušenou pražskou vsí i se zajímavým okolím.
Ves Třebonice je velmi starobylá, neboť nejstarší ze všech zpráv o ní máme už z roku 1279. Původ názvu je podle některých badatelů podobný jako u názvu města Třeboň, to jest Třebonice = ves lidí Třebonových, takže od osobního jména Třebon. Jiní badatelé pak trvají na tom, že název vychází ze slova tříbit = kácet, čistit les. Majitelé vsi se často střídali, nejčastěji (3krát) ale patřila břevnovskému klášteru.  V roce 1974, když byla připojena k Praze, měla i s osadou Chaby 109 popisných čísel s 635 obyvateli. Paradoxně, připojení k Praze pro Třebonice neznamenalo rozvoj, ale naopak úbytek obyvatel. V roce 2006 už jich bylo jen 413.
Zajímavostí je, že na katastru Třebonic je spousta významných staveb, které lidé pokládají za součást Zličina. Například přilehlá obchodními centra Ikea, Tesco, Metropole Zličín a Globus Zličín, ale i stanice metra Zličín a depo Zličín. 

Na návsi najdeme novogotickou kapli z roku 1886, osmibokou stavbu se slepými okny, zakončenou čtyřbokou věžičkou pro zvon

Je tu i  památník padlým v 1. světové válce, postavený v letech 1924–1925


Na správné návsi nesmí chybět hospoda - v Třebonicích je to "U Beránků" se sálem pro zábavy v 1. patřeVýstavná klasicistní usedlost vypadá spíš jako zámeček...

... se slunečními hodinami  na jižní straněV téhle usedlosti se nachází současný největší turistický magnet Třebonic - Staňkův rukodělný pivovárek, založený v roce 2005. Trochu se liší od ostaních minipivovarů v Praze, protože pokaždé tady najdete jiný výborný druh piva čerstvě uvařený. Piva odsud vyhrála několik domácích i zahraničních cen. Je tu i pension, restaurace GUSTA a kemp Drusus. Ve dvoře jsou ustájeny koně.
Vstup do usedlosti s pivovarem

Tak tady se skrývá pivovárek

A další třebonická usedlost

Tak tady jsem měl pocit, že jsem opravdu někde daleko za Prahou 


Krásně opravená stodola hned vedle hostince na návsi

Některé staré domy jsou hezky zrekonstruovány...

...jiné zase zachovány ve vzácně autentickém stavu z doby před 100 a více letyTato pražská ulice "Podle Lomu" má ekologickou zelenou vozovku....


...pokračování této ulice ve velkoměstě:)

Podzimní slunce už se začíná sklánět nad třebonickými stodolami... 

...a tak si pospíším zpátky na náves, aby mě "do Prahy" odvezl místní městský autobus, než se snese úplný soumrak4 komentáře:

 1. Tak doufám, že Vám to neujelo ;)
  Pěkná vesnička, další místo kam vyrazit. A pivovar je další silný argument!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neujelo:) Až půjdete do pivovaru, doporučuji se podívat na jejich webové stránky (viz.článek), kdy mají akce. A výborné je to spojit do juedné procházky s blízkými Chaby (samostatný článek)

   Vymazat
  2. Díky za tip! Chaby vypadají taky krásně, určitě se tam podívám.

   Vymazat
 2. Proč zde není zmínka o rybníku (a rybářích) a o hřišti? To mi trošku chybělo.

  OdpovědětVymazat