Praha zelené město

Praha zelené město
Praha je město plné přírody

úterý 28. ledna 2014

Ďáblický hřbitov na Střížkově

A už tu opět máme zdánlivý protimluv, se kterým už jsme se na našich toulkách po pražských čtvrtích setkali několikrát. Hřbitov, o kterém bude dnes řeč, se nachází na území Střížkova, ale ne jenom, že mu nikdo neřekně jinak než Ďáblický, ale stejně zní i jeho oficiální název. Důvodem je zřejmě to, že v této oblasti docházelo k častým změnám katastrálních hranic.

Při svém založení byl jednoduše nazýván Pražský ústřední hřbitov, protože byl plánován jako jeden ze tří ústředních hřbitovů v Praze - na Olšanech, v Chodově a v Ďáblicích. Od výstavby Chodovského hřbitova se v době druhé světové války upustilo a tak je dnes Ďáblický hřbitov se svou rozlohou 29,32 hektarů po Olšanských hřbitovech druhý největší v Praze. 


Ďáblický hřbitov je výjimečný tím, že se jedná o jediný kubistický hřbitov v českých zemích (a protože se kubistická architektura jinde nevyskytuje, tak) i na celém světě.

Louka rozptylu s novou obřadní síní

Přestože je současná podoba hřbitova jen torzem původního projektu, je ceněna jako ukázka unikátního architektonického a urbanistického řešení.



Stavbu vyprojektoval jeden z nejvýznamnějších architektů období kubismu Vlastislav Hofman. Z původního velkorysého konceptu tvůrce, který byl známý celosvětově i jako divadelní scénograf, se podařilo v letech 1912-13 zrealizovat především umělecky cennou hřbitovní zeď a vstupní bránu se dvěma kiosky.

Unikátní kubistická zeď

"Diamantový" sloup ve hřbitovní zdi

Vlastislava Hofmana uchvacovala gotika, ve dvojici kiosků lemujících původní vstupní bránu proto osobitě ztvárnil typ gotických centrálních kaplí

Detail

Kubistická márnice

I provozní domek alespoň střechou a mřížemi evokuje kubismus
Hřbitov je to opravdu veliký - najdeme tu 81 hrobek, 3 203 hrobů, 4 817 urnových hrobů, 696 kolumbárií a 1 rozptylovou louku. Hřbitov za všech režimů sloužil pro pohřbívání nepohodlných osob, u nichž se nechtělo, aby se o tom vůbec vědělo. Pro to byl Ďáblický hřbitov vždy ideální, zvláště jeho nejzapadlejší východní a severní část. Od roku 1943 tady byly pohřbívány do společných hrobů ostatky neidentifikovaných osob, sebevrahů, a dalších nepohodlných nebožtíků.   Nový "lidově demokratický" režim po válce tady umístil ostatky nacistů - tak zde svoje místo našel K.H.Frank, Na zavedenou tradici navázal samozřejmě po roce 1948 komunistický režim, který tu pohřbíval politické vězně.
 

U severní zdi bylo zřízeno Čestné pohřebiště třetího odboje - popravených a umučených obětí komunismu v padesátých letech, které zde byly tehdy tajně pohřbívány.



Na pomníku jsou ruce propletené ostnatým drátem...

 ...a v trávě desky se jmény obětí, pokud se je podařilo zjistit. Mimo jiných je zde pohřben umučený farář Josef Toufar a matka bratří Mašínů, která zemřela ve vězení


 V blízkosti byl vybudován pomník účastníků protinacistického odboje - parašutistů z "akce andropoid" Jana Kubiše, Josefa Gabčíka a št.kapitána Václava Morávka

Proti tomuto pohřebišti se nachází tzv. Dětský hřbitov, také z padesátých let. Jedná se o děti, které se narodily matkám-vězeňkyním a záhy potom umřely

Dva dny života

Jeden den života

V kruhovém prostoru uprostřed hřbitova se nalézá Čestné pohřebiště padlých ve II. světové válce s hroby vjugoslávských a italských partyzánů a obětí Pražského povstání..

Příchod na čestné pohřebiště je ohraničen tújemi ve dvou kruzích... 


..ve středu čestného pohřebiště je umístěn březový kříž, kde se každoročně 6.5. a 11.11. koná slavnostní kladení věnců na připomínku pražského povstání z roku 1945 a ukončení první světové války

Nově upravené nádvoříčko s neokubistickými prvky slouží při pietních obřadech rozptylů uren s popelem zesnulého

Kubistický sloupek s pochodní-flambon na louce rozptylu se rozežíhá při pietních obřadech

Kubistický koš na odpadky

Kubistický vodovod

Nová obřadní síň v neokubistickém stylu navržena architektkou Marií Švábovou je prosklený pavilon na půdorysu osmiúhelníku. Jak se na kubistických diamantových obrazcích láme světlo...


...tak z každé strany působí symetrická budova barevně úplně jinak

Interiér nové obřadní síně...

...je propracován do nejpodrobnějších detailů včetně svítidel, sedadel a dveří

Na dohled od pavilónu...

...nás směrovka navede směrem na rozptylovou louku
Nový hlavní vchod rovněž v neokubistickém stylu zahrnuje i pavilóny služeb a hřbitovní správy

Kubistické mřížoví v bráně nového hlavního vchodu

Atypická kolumbária při západní ohradní zdi

Ďáblický hřbitov je unikátní tím, že se zde připravuje přírodní hřbitov jako alternativa ke klasickým hřbitovům s kamennými hroby. Ostatky budou pohřbené přímo na rozkvetlé louce a identifikátorem hrobu bude místo náhrobku strom. Tato forma hřbitova prý nebude tak depresivní jako stávající kamenné hřbitovy. Jako místo byla vybrána zanedbanější část hřbitova, kde budou zároveň ponechány trouchnivějící stromy jako přírodní kulisa. 




3 komentáře:

  1. Existují i slepé uličky architektury. Díky za ně!

    OdpovědětVymazat
  2. Krásný hřbitov, navštívil jsem ho několikrát. Máte v plánu projít i čtvrť Kobylisy? Narodil jsem se tam a tak vím, že, ač silně ovlivněna panelákovou výstavbou, se tam krásná místa dají najít.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kobylisy mám v plánu, je tam spousta zajímavých míst a bude to určitě víc než jen na jeden článek:)

      Vymazat